Home | Shrewd | TRU Ball | Vibracheck | CamSaver | Sure-Loc | Carter | ShootArchery.com | Contact Us

ShootArchery.com

These results brought to you by:


Keowee Bowmen Outdoor 3D Results
The Chiller 3D
WNCAC Shoot #4
February 7/8, 2015
Targets
226 Shooters

PeeWee | Cubs Modern Bow | Womenís Traditional | Menís Traditional Recurve
Menís Traditional Longbow | Youth Traditional | Youth Compound | Beginner Hunter
Young Adults | Womenís Unlimited Bow Hunter | Male Unlimited Hunter | Menís Senior
Menís Unlimited | Menís Open | Womenís Money | Menís Money
Womenís Known Yardage | Menís Known Yardage

KeoweeBowmen.com


Class 0
PeeWee                 Score   12's
1. Sarah Babb-Wright    175     0
2. Bennett Brigman      100     1
3. Jadeen Crocker        90     0
4. Rogan Smith           58     0

Class 2
Cubs Modern Bow
1. Will Hart            250     4
2. Evan Bennett         230     5
3. Zachory Bennett      201     3
4. Cole Daniels         185     1
5. Taegan Berkshire     158     1
6. Austin Bennett       153     1
7. James Babb-Wright    148     1
8. Micah Smith          097     1
   Krissa Cannon nsc

Class 3
Womenís Traditional
1. Dianne Frisbee       168     0
2. Debbie Callicoat     124     1
3. Norris Hall          065     0

Class 4
Menís Traditional Recurve
1. Bryon Connor         224     3
2. Rodney Martin        202     5
3. Sam Mashni           195     1
4. Buddy Ford           193     2
5. Donald Davis         164     0
   Jimmy McCombs        nsc

Class 5
Menís Traditional Longbow
1. James Banks          229     7
2. Cecil Hall           224     5
3. Johnny Hyatt         216     1
4. Braxton Tesh         197     1
5. Gary Bill            183     2
6. Mike Hall            182     1
7. Don Callicoat        180     0
8. Scotty Wagner        174     2
9. Jeff Holbert         170     1
10. Frank Olgetree      169     1
11. Marquis Mann        153     0
12. Wade Job            132     0
    John Chiles         nsc

Class 6a
Youth Traditional
1. Brenan Martin        161     5
2. Jonathan Jennings    142     0
3. Alex Hedrick         079     1
4. Alexander Hendricks  079     1
5. CJ Jennings          054     0

Class 6b
Youth Compound
1. Cody Brown           242     4
2. Hagen Robinson       231     0
3. Tatum Epperson       211     2
4. Taylor Foster        195     0
5. Ivey Wilkie          148     0
   McKenzie Smith       nsc
   Nathan Masters       nsc

Class 8
Beginner Hunter
1. Donnie Brown         256     6
2. Jeffrey Davis        254     5
3. Jeremy Bennett       252     9
4. James Waldrop        246     2
5. Kevin Bryson         242     2
6. Jason Nabors         237     5
7. Denny Whitmire       235     3
8. Austin Williams      233     3
9. Jamie McNeely        231     6
10. Steve Lusk          229     4
11. Brian Williams      229     4
12. Brian Hooper        227     4
13. Jonathan Davis      226     2
14. Hansel Helms        224     5
15. Chris Cauthen       223     4
16. Timothy Nix         222     4
17. Jason Few           221     0
18. Darrell Smith       220     2
19. Ryan Foster         219     3
20. Mike McNeely        217     3
21. Jake Hendricks      213     2
22. Jason Barnes        211     4
23. Randy Smith         210     6
24. Eric Foster         208     0
25. Charles Farr        207     4
26. Randall McJunkin    207     1
27. Herb Strickland     205     2
28. Shane Maxwell       205     1
29. Weldon Masters      204     2
30. Reece Helms         202     2
31. Brad Smith          202     1
32. Kyle Fowler         191     0
33. Sean Lane           190     1
34. Danny Scott         188     4
35. Kyler Durst         182     1
36. Matthew Trammell    167     1
    Michael Skinner     nsc
    Darren Smith        nsc
    Brad Walsh          nsc
    Samuel Kennedy      nsc
    Joe Rochester       nsc

Class 10
Young Adults
1. Logan Clark          251     8
2. Dakota Youngblood    199     4
3. John Hart            194     2
   Sam Smith nsc

Class 11
Womenís Unlimited Bow Hunter
1. Chelsea Ferguson     231     4
2. Allie Huskey         221     4
3. Amanda Finch         220     3
4. Vonda Stone          212     1
5. Elizabeth Daniels    198     1
6. Megan Bryant         193     2
7. Ashley Davis         155     0
8. Katie Williams       154     1
9. Brooke Dobbins       129     0
   Jessica Owenby nsc

Class 14
Male Unlimited Hunter
1. Stoney Pearson       248     5
2. Stanley Brigman      242     3
3. Ric Crocker          242     1
4. Josh Crocker         240     7
5. Caleb Worrell        239     4
6. Bruce Brock          237     1
7. Alan Davis           235     3
8. Dale Epperson        228     0
9. Bob Skelton          227     3
10. Bryan Alexander     225     0
11. Gary Stacy          223     0
12. Jeremy Seymour      222     2
13. Tim Norris          217     5
14. Gene Bryant         216     1
15. Cody Lemere         212     1
16. John Smith          211     2
17. Travis Renaud       208     1
18. Ryan Bailey         205     5
19. Chris Dills         200     2
20. Sam Jennings        194     2
21. Joe Kruszka         192     1
22. Lee Franklin        186     2
23. R. Jerome Wilkie    183     0
24. Dylon Wyatt         169     1
25. Michael Bailey      136     1
    Brandon Blaine      nsc
    Thomas Kruszka      nsc
    Anthony Wood        nsc
    Matt Cunningham     nsc

Class 15
Menís Senior
1. Bo Swann             256     8
2. David Heath          253     7
3. Jerry Golden         250     5
4. David Alexander      236     5
5. Mark McFarland       232     1
6. Chip Worrell         217     2
7. Rick Dover           212     0
8. Stan Owen            210     1
   Jamie Wilbanks       nsc
   Anthony Brigman      nsc
   Phil Merck           nsc

Class 17
Menís Unlimited
1. Hugh Bryant          241     3
2. Billy Atkinson       165     0

Class 18
Menís Open
1. Scott Berkshire      248     8
2. Seth Greene          248     4
3. Dean Pilgrim         nsc
4. Samuel Greene        nsc
5. Will Bradley         nsc
6. Chris Daniels        242     5
7. Elliot Dunn          242     3
8. Brad Poore           241     5

Class 19
Womenís Money
1. Danielle Stone 19    234     4

Class 20
Menís Money
1. David Triplett       256     7
2. Scott Carver         256     6
3. Michael Norton       255     9
4. Jerry Whittington    254     7
5. Adam Tomberlin       254     7
6. Jerry Tomberlin      248     5
7. Johnny Finger        244     3
8. Tim Farmer           243     4
9. Billy McCall         242     4
10. Joel Penley         238     6
11. Aime Whittington    235     1
12. Travis Ballard      232     4
13. Jeff Haney          229     1
    Kevin Bryant        nsc
    Chris Norton        nsc

Class 21
Womenís Known Yardage
1. Joyce Wyatt          241     3
2. Lauren Carver        237     6
3. Emerald Collier      217     1
4. Caylee Franklin      216     2
5. Ashley Brabenec      158     1
   Elizabeth Strawn     nsc
   Jamie Slagle         nsc
   Jessica Babb-Wright  nsc

Class 22
Menís Known Yardage
1. Cody Ostrander       260     9
2. Chad Huskey          257     9
3. Rodney Coates        254     6
4. Devin Nordan         244     5
5. Jeremy Drees         244     5
6. Jamie Nelson         242     8
7. Earnest Cowart       236     4
8. Michele Carver       234     5
9. Jonathan Keener      233     2
10. Matthew Dillard     228     4
11. Jonathan Villarreal 221     2
12. Ben Goode           221     0
13. Ken Harrill         220     3
14. Isaac Campbell      220     3
15. Jeffrey Babb-Wright 205     1
    Kenneth Free        nsc
    Hemicott Dwayne     nsc
    Dwayne Hemicutt     nsc
    Justin Gray         nsc
    Jake Alexander      nsc
    Jackie Wyatt        nsc
    Kenneth Stone       nsc
    Kevin Connor        nsc

27 Practice Shooters

TROPHY AWARDS
Number of Archers in Class = Number of Places Awarded
1-4 Archers = 1st Place
5-8 Archers = 1st & 2nd Places
9 or more Archers= 1st, 2nd & 3rd Places
PeeWee and Cubs Medals only

Classes 19 & 20 are 50% payback

back to ShootArchery.com
Results are best viewed with Internet Explorer.
To insure all the columns line up, set your text size to
"medium". Click on "View" in the toolbar of your browser
and select "text size" from the pull down menu,
then select "medium".