ShootArchery.com

These results brought to you by:


Keowee Bowmen Outdoor 3D Results
March 19/20, 2021
25 Targets
139 Shooters

Web-Site | facebook


Class 1
Pee Wee                Score   12's
1. Easton Merritt       236     5

Class 1
Elementary Traditional
1. Airely Hart          157     0
2. Bruce Pryor          144     1
3. Sadie Eatmon         137     1
4. David Hyatt          066     0

Class 2
Elementary Compound
1. Raegan Smith         231     3
2. Camden Durham        215     1
3. Alyssa Hart          118     0

Class 4
Middle School Traditional
1. Randi-Mae Eatmon     094     0

Class 5
Middle School Compound
1. Braxton Tillman      191     1
2. Blake Nix            190     2
3. Miller Motes         177     2
4. Eli Motes            163     0
5. Jake Guest           158     1
6. James Garrison       131     2

Class 8
High School Compound
1. Myah Owen            187     0
1. Kyleigh Tillman      166     3
2. Kenneth Moates       162     0
3. Christian Fields     nsc
4. Charlie Partain      nsc

Class 9
Womenís Traditional
1. Jennifer Sluder      172     2

Class 10
Menís Traditional Recurve
1. Bryant Prater        207     4
2. Stefan Bonitz        203     1
3. Stan Owen            201     2
4. Blake Foster         181     0
5. Mike Smith           169     2
6. Michael Smith        165     0
7. Don Davis            162     0

Class 11
Menís Traditional Longbow
1. Rodney Davis         206     0
2. Ken Messer           200     0
3. Kevin Burton         186     0
4. Randy Knight         178     0
5. Nicholas Hyatt       141     0
6. Flave Hart           126     0
   Chris Griffin        nsc
   Bobby Patterson      nsc

Class 12
Menís Modern Traditional
1. Alexander Granick    179     1

Class 13
Womenís Unlimited Hunter
1. Lacey West           242     2
2. Donna Pfoutz         215     3
3. Lauren Merritt       180     1
4. Kristin Tillman      175     1
5. Ivory Eatmon         143     1
6. K.C. Hart            125     0

Class 14
Menís Beginner Hunter
1. Jim Garrison         249     5
2. Timothy Nix          248     5
3. Jonathan Davis       241     6
4. Patrick Moore        240     4
5. David Lemar          237     3
6. Fred Gill            234     3
7. Michael Pfoutz, Sr   234     2
8. Mike West            223     3
9. Brandon Gray         206     2
10. Allen Crowe         195     1

Class 15
Menís Unlimited Hunter
1. Dana Kelly           235     2
2. Reed Blalock         221     2
3. Caleb McCarson       174     0

Class 16
Menís Senior
1. Lewis Merck          220     2

Class 16k
Menís Senior Known
1. Jamie Wilbanks       260     7
2. Russell Shirley      246     4
3. Bruce Brock          245     4
4. Eric Turner          234     1
5. Gary Patterson       232     4
6. Steve Lusk           228     3
7. Gene Bryant          225     2
8. Brian Williams       215     1

Class 17
Super Senior
1. David Kelly          221     0

Class 17K
Super Senior Known
1. Emmett Tyree         239     3
2. Henry Moorehead      200     0

Class 20
Womenís Known 40
1. Matteja Metcalf      252     4
2. Teressa Ramey        242     3
3. Janea McClure        237     3
4. Amber Nelson         224     3
5. Niki Smith           193     2

Class 21
Menís Known 40
1. Dillon Smith         258     9
2. Beau Bishop          252     6
3. Ryan Merritt         251     7
4. Dristin Tucker       250     6
5. Jamie Nelson         250     6
6. Kurtis West          250     5
7. Chris Champaign      248     7
8. Tyler Smith          243     4
9. Andrew Cheek         241     5
10. Austin Williams     240     5
11. Devin Merritt       240     4
12. Anthony Conte       240     3
13. Hayden Brown        238     3
14. Douglas Marholz     238     3
15. Easton Callaway     238     2
16. Harry Gray          235     5
17. Ricky White         231     2
18. Timothy Fowler      229     2
19. Steve Merritt       225     0
20. Trent Duncan        224     2
21. Marshall Daniel     223     4
22. Ty Tucker           222     2
23. Bobby Looney        215     2
24. Keith Guest         211     0
25. Dennis Bishop       205     1
    Joseph Geddings     nsc
    Michael Sudduth     nsc
    Cole Lawson         nsc
    John Partain        nsc

Class 22
Menís Known 50
1. Matthew Morris       257     8
2. Jamie Wilbanks       248     5
3. Scott Baldwin        247     7
4. Travis Ramey         246     3
5. John Stone           234     2
6. Jeremy Cheek         227     2
7. Devin Merritt        224     1
8. Tyler Smith          222     1
9. Ryan Merritt         218     2
10. TJ Richey           210     1
11. Cory Bartlett       208     2
12. Tyler Stone         203
13. Jeff Byrd           nsc
    Matthew Simpson     nsc
    Holden Dunn         nsc
    Perry Tillman       nsc
    Brady Rogers        nsc
    Tyler Ford          nsc
    Nick Rampey         nsc

Fun Shooters
Alex Ward
Mark Loggins
Brent Qualls
Laken Moss
Aysha Skye Sudduth
Sean Moore
Chip Worrell
Brent Taylor
Austin Carpenter
Barry Moon
Nicolas Owen
Collin Owen
Carrington Houston
Matt Loggins
Jay Moon
Ted Close
Woody McManaway
Will Partin

Keowee Bowmen Contact
Emmett TyreeÖ Sec. (864)643-7490
eatyree3@gmail.com

Trophies/ Awards (pickup your award at Keowee on the next shoot)
1-4 Archers = 1st Place only
5-8 Archers = 1st & 2nd Places only
9 or more Archers= 1st, 2nd, 3rd Places
No scores contested after
midnight 3/25/2022

back to ShootArchery.com